Dzisiaj porozmawiamy o 200sx…tzn. Silvii… albo 180sx. Zacznijmy jednak od początku, tematem tego wpisu jest dobrze nam znana “S13-stka”. Sam pomysł na tekst, który tu teraz czytacie pojawił się w momencie gdy na którejś grupce na Facebooku zaczęła się dyskusja na temat oznaczeń modelu a ja po raz kolejny próbowałem załagodzić sytuację tłumacząc co dane literki oznaczają. Trudno jednak się dziwić wszechobecnej konsternacji dotyczącej nazewnictwa tego modelu ponieważ s13 występuję aż w 6-ściu rożnych rodzajów nadwozia. Ostatnio w naszym kraju pojawia się coraz więcej egzotycznych nissanów z Japonii jak i ze Stanów. Jednym z takich samochodów jest JDM-owa Silvia Magdy w genialnym kolorze two-tone, którą możecie zobaczyć na zdjęciach. (pssst, nie wiem czy wiecie ale Magda ma felgi kupione u nas, Stern Beast jeśli byś się drogi czytelniku zastanawiał). Zacznijmy jednak od rzeczy najważniejszej, co oznaczają dane literki w kodzie samochodu. Jest to  wzór pozwalający na identyfikacje z jakim samochodem mamy doczynienia.

R = Fastback
P = SR20DET
H = KA24E
M = KA24DE
K = Super HICAS

O czym jeszcze mogą nam powiedzieć literki w Vinie ?


L= dyferencjał o ograniczonym poślizgu

(LSD)

W= elektryczny szyberdach

C= klimatyzacja automatyczna

B= klimatyzacja automatyczna z cyfrowym wyświetlaczem

H=  ABS

A= 4ro biegowa skrzynia automatyczna

F= 5-cio biegowa skrzynia manualna

 

Dla przykładu: jeśli fastback posiada pod maską SR20DET wtedy mówimy o RPS13 jeśli posiadasz Silvie z HICASem (tylne koła skrętne) to wtedy jest KS13. Co jeśli spotkasz Silvie z kierownicą po lewej stronie ? Bardzo prawdopodobne, że jest to po prostu 240sx coupe z rynku amerykańskiego z front swapem Silvii. Jeśli zaczynasz się gubić, pozwól że przejdziemy do typów nadwozia gdzie wszystko wyjaśnię.

 

Silvia (podłużne światła przód i tył) –  Tylko na rynek Japoński, i tylko z kierownicą po prawej stronie. Silniki: CA18DE, CA18DET, SR20DE, SR20DET. Nazwa po japońsku :日産・シルビア lub Nissan Shirubia. Shirubia czyli duch lasu, całkiem dobrze pasuje do touge :)

240sx/200sx/180sx Fastback- model globalny. Silniki: JDM=CA18DE, CA18DET, SR20DE, SR20DET
EDM= CA18DET, USDM=KA24DE, KA24E. Najbardziej znana wersja z podnoszonymi przednimi światłami.

https://s31.wheelsage.org/format/picture/picture-preview-large/n/nissan/180sx_type_x

240sx Coupe – Znana jako Onevia, przód z fastbacka, otwierane światła przód, tył od Silvi, światła podłużne. Model tylko na rynek amerykański z kierownicą po lewej stronie. Silniki: KA24E, KA24DE. Popularnym modem jest przełożenie frontu od Silvii.

https://consumerguide.com/used/1990-94-nissan-240sx/

Sileighty- Bardzo ciekawa odmiana, samochód z przodem od silvii oraz tyłem od fastbacka tylko na rynek japoński. Samochód powstał gdy drifterzy ze zniszczonym przodem swojego 180sx’a zaczęli przekładać lżejszy i tańszy front od Silvii s13. “Oficjalne” Sil80 zaczął produkować zakład tuningowy Kid’s Heart. Powstało tylko 500 sztuk a model był produkowany tylko w 1998 roku. Nissan był wyposażony w silnik SR20DET, dzięki podniesionemu doładowaniu do 0.9 bar, legitmował się mocą 230 KM (25 koni więcej od seryjnej jednostki). Dodatkowo tuner zdecydował się na zmianę ECU, oraz dodaniu dyferencjału o ograniczonym poślizgu. Jak zatem rozróżnić “oficjalne” sileighty od domorosłej przeróbki ? Na trójkątnej szybie po bokach oraz na tylnej blendzie znajdziemy logo “sileighty”.

https://minkara.carview.co.jp/userid/737004/car/2414185/5136432/note.aspx

Silvia Convertible (podłużne światła przód i tył) – Tylko na rynek Japoński, i tylko kierownica po prawej stronie. Silnik:CA18DET spięty z automatyczną 4-ro biegową skrzynią biegów. Niezwykle rzadkie auto, wyprodukowano 603 sztuki przez oficjalnego tunera nissana- Autech Japan .Inc.

https://en.wheelsage.org/autech/nissan_silvia/15629/

240sx convertible – Klienci  na rynku amerykańskim też mieli swoja s13 z otwieranym dachem. Samochód zaczynał życie jako 240sx coupe z KA24DE/e pod maską i automatyczną skrzynią biegów, następnie zajmowała się nim firma American Sunroof Company (od 2004 American Specialty Cars) a na końcu auto trafiało do dealera. Co ciekawe, dach był zdejmowany manualnie podczas gdy w  Silvii convertible automatycznie.

http://classicvehicleslist.com/nissan/351371-original-1993-nissan-240sx-convertible-only-53k-miles-no-reserve.html

Jak widzicie wersji s13 jest dużo i kazdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie czy kochasz JDM czy jesteś fanem większych amerykańskich silników. Poniżej wrzucamy resztę zdjęć polskiej silvii Magdy, którą możecie spotkać w naszych krajowych górach na touge.

Wielkie dzięki dla Maćka Ruszkiewicza z  Holy Shots za udostępnienie zdjęć!

Tekst: Bartosz Buliński